Sektör lideri HD-1500, otonom malzeme taşıma olanaklarını genişletiyor

OMRON, şirketin mobil robot serisinin en güçlü ve en yeni üyesi olan HD-1500’ün piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Yeni HD-1500, 1500 kg’a kadar ağır yük kapasitesine sahiptir. Otonom malzeme taşıma çözümlerinin daha zorlu endüstriyel otomasyon görevlerini yönettiği ve Covid-19 salgını nedeniyle yeni sosyal mesafe gerekliliklerini de uygulaması gereken günümüz fabrikaları için idealdir.

HD-1500’ün 1500 kg yük kapasitesi sayesinde araba şasisi ve büyük palet yükleri gibi geleneksel olarak forkliftlerle taşınan büyük otomotiv komponentleri taşınabilir. HD-1500’ün piyasaya sürülmesiyle birlikte LD-60/90 ve LD-250 dahil olmak üzere OMRON’un mobil robotları, komponentlerden WIP’ye (devam eden çalışma), bitmiş ürünlere ve ağır malzemelere kadar çok çeşitli öğeleri taşıyabilen kusursuz bir model serisi oluşturur.

Fabrikalarda verimli malzeme yönetimi sağlayan, OMRON’un sektörde bir ilk olan ürünü Fleet Manager, karmaşık malzeme taşıma ve lojistik uygulamalarını otomatikleştirmek için farklı boyut, konfigürasyon ve yük kapasitelerine sahip 100’e varan mobil robotu tek bir sistemde kontrol edebilir. Robotlar en iyi rotayı otomatik hesaplarken insanlarla güvenli bir şekilde iş birliği yapabilir ve engeller etrafında dolaşabilir, üstelik manyetik zemin bantlarını ve diğer kılavuzları kullanmaz. HD-1500 pil yalnızca 36 dakikada şarj olur ve tam yükte tam vardiya çalışarak duruş süresini azaltabilir.

OMRON Robotics and Safety Technologies, Inc. Başkanı ve CEO’su Tom Mathias, “Yerinde lojistik, yani fabrika ve depo içindeki ürün ve malzeme hareketi, işin sıklığı ve tekdüzeliği ile sosyal mesafe protokollerinin karşılanması gerekliliği bir araya geldiğinden birçok şirket için büyük bir sorun haline gelmektedir. Hızlı üretim ortamları hız ve esneklik gerektirir. OMRON’un HD-1500 mobil robotu günde 24 saat boyunca insanlarla birlikte yorulmadan, dakik ve emniyetle çalıştığından şirketlerin bu sorunu çözmelerine yardımcı olabilir.” diyor.

hd-1500 fleed manager en prod

HD-1500’ün öne çıkan özelliklerinden bazıları şunlardır:

Daha Yüksek Yük ve Daha Sağlam Yapı:HD-1500, üretim tesislerinde palet boyutunda yükleri taşıyabilir ve forklift ihtiyacını azaltır. Güçlü metal kaplamayla tasarlanan HD-1500, sağlamdır ve istenmeyen ağır dış darbelere dayanabilir.

Daha Hızlı Yatırım Getirisi: HD-1500, karmaşık ve tehlikeli görevleri otomatikleştirecek bir çözüm sunar. Kuruluşlar, forklift kullanımını azaltabilir ve bitmiş ürünler bulunan büyük paletleri, gıda ve emtia sektöründeki büyük malzemeleri ve otomotiv şasilerini güvenli bir şekilde taşıyabilir. Çalışanlar artık daha önemli görevlere odaklanabilir; böylece müşterilerin daha fazla yükleme yapmasına, daha ağır yüklerle daha az sayıda yolculuk yaparak yatırım getirisini artırmasına olanak sağlar. HD-1500 ile müşteriler daha az ekipmanla daha fazla iş yapabilir.

Özelleştirilebilir filo: Mobil filolar giderek çeşitlense de aynı sistem üzerinden kontrol ediliyor. OMRON’un Fleet Manager’ı ile HD-1500 de dahil 100’e varan mobil robottan oluşan geniş bir mobil filo aynı sistemle kontrol edilirken yüksek performans sağlanır. Optimize edilmiş trafik yönetimi, pil yönetimi ve araç yönlendirmesi sayesinde müşteriler emniyet, uyum veya performans konusunda endişelenmeden HD-1500’ü filolarına ekleyebilir.

Ek özellikler şu şekildedir:

  • Pil 36 dakikada şarj olur; böylece daha yüksek verimlilik ve daha az duruş süresi sağlar.  
  • Eşzamanlı konum belirleme ve emniyet fonksiyonu için kullanılan 360° emniyet tarama lazerleri. 
  • LiDAR teknolojisinin adaptif emniyet bölgelerinin kullanıldığı üstün navigasyon. 
  • Geliştirilmiş CAPS teknolojisiyle kenetleme için daha iyi doğruluk ve tekrarlanabilirlik. 
  • Filo Simülatörü özelliğiyle üç ayrı filoda 10 adede kadar robotu simüle edebilirsiniz.